کار – شغل حوادث قانون مرکزی موتورسیکلت

کار – شغل: حوادث قانون مرکزی موتورسیکلت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری در جشنواره‌ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت / حسین علیزاده

نشست رسانه‌ای دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حضور حسین علیزاده، آذین موحد، حمیدرضا اردلان، هومان اسعدی و علی ثابت‌نیا برگزار شد. .

در جشنواره‌ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت / حسین علیزاده

حسین علیزاده: در جشنواره ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت

عبارات مهم : موسیقی

نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حضور حسین علیزاده، آذین موحد، حمیدرضا اردلان، هومان اسعدی و علی ثابت نیا برگزار شد. .

به گزارش ایلنا، نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان صبح امروز، دوشنبه (۱۵ مرداد ماه) با حضور حسین علیزاده، آذین موحد و حمیدرضا اردلان به عنوان نمایندگان هیئت داوران، هومان اسعدی (دبیر جشنواره) و علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) در طبقه پنجم ساختمان تازه دفتر موسیقی برگزار شد.

از تعداد شرکت کنندگان تا اضافه شدن عنوانی تازه
علی ثابت نیا به عنوان آغازکننده این نشست خبری ضمن ارائه آماری کلی گفت: منشتر شدن فراخوان هزار و ششصد و سی و سه متقاضی در بخش های سه گانه این جشنواره عضویت کردند. هشتصد و سی و نه نفر در بخش موسیقی دستگاهی، پانصد و هفتاد و یک نفر در بخش موسیقی نواحی و دویست و بیست و سه نفر در بخش موسیقی کلاسیک. از این میان پانصد و نود و چهار نفر به مرحله نهایی راه پیدا کردند که در سه بخش مهم الف ۱۵ تا ۱۸ سال، گروه ب ۱۹ تا ۲۳ و گروه ج ۲۴ تا ۲۹ سال به مسابقه می پردازند در جشنواره ای که به علت وسعتش دو اختتامیه خواهد داشت.

هومان اسعدی (دبیر جشنواره) در ادامه گفت: گمان می کنم شش دوره است که این جشنواره به صورت مستمر با حضور ما برگزار شده است است و در هر دوره تلاش کرده ایم نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنیم. در دوره قبل بخشی با عنوان حفظ ردیف موسیقی دستگاهی داشتیم که امسال هم است و بخش دیگری اضافه شده است است که تک نوازی در حوزه موسیقی دستگاهی است به شیوه خلاقانه. این جشنواره تا جایی که دیده ام نه تنها در کشور عزیزمان ایران بلکه در سطح جهانی بی نظیر هست، جشنواره ای که از ۹ صبح تا ۹ شب با حضور حدوداً ۶۰۰ شرکت کننده و همکاری بیش از ۹۰ نفر از اساتید به عنوان هیئت های گزینش و داوران مرحله نهایی برگزار شود. تلاش ما در این چند دوره هر لحظه بر این بوده است که نقاط ضعف و قوت مان را ارزیابی کنیم و نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کنیم.

فرهنگ باید به دست ما ساخته شود و کسی نمی تواند بر آن فرمان براند
حسین علیزاده در ادامه این نشست گفت: من جشنواره جوان را به عنوان آینده ای فرهنگی و نه صرفا موسیقایی می دانم. موسیقی با تمام مشکلاتی که داشته به حیات خود ادامه داده هست. اگرچه تعداد شرکت کنندگان در جشنواره زیاد است ولی نسبت به کل نوازندگان در کشور عزیزمان ایران کم است و خیلی ها ترجیح می دهند شرکت نکنند، خودم شخصا هیچ وقت در هیچ مسابقه ای شرکت نکرده ام و نخواهم کرد، بنابراین چندین برابر تعدادی که در جشنواره ملی موسیقی جوان شرکت می کنند، هستند کسانی که موسیقی کار می کنند و در این جشنواره حضور ندارند، نه فقط در پایتخت کشور عزیزمان ایران که در شهرستان ها.

او ادامه داد: این را جوری بنویسید که نیاز به سانسور نداشته باشد؛ هر چقدر ارگان های دولتی در این چهار دهه با موسیقی مخالفت کردند، مردم انگیزه ارزش زیاد شد که فرزند هایشان را به دنبال موسیقی بفرستند. نام جوان را که می شنویم حسی از امید و انرژی درش است و عنوان جشنواره، یعنی جشنواره ملی موسیقی جوان انسان را جذب می کند. ما بارها تحت تاثیر اجراها قرار گرفتیم و گاهی قضاوت ها سخت بود ولی قبل از آن از حضور خود جوانان سر ذوق می آمدیم.

ما همه در یک شرایط زندگی می کنیم ولی گاهی اوقات لحظاتی به وجود می آید که انسان احساس امید می کند. این مملکت و این فرهنگ باید به دست ما ساخته شود. ما خودمان باید به این فکر کنیم که مردم چگونه می توانند خوشحال باشند، چگونه می توانند امیدوار باشند؟! جشنواره موسیقی جوان جزو معدود جاهایی است که من امید را در چشمان شرکت کنندگان و والدینشان می بینم حتی اگر آن روز روز امیدوارکننده ای برایشان نبوده باشد. جشنواره جوان این امید را به وجود آورده هست، جشنواره ای ملی که مردم در اقصا نقاط کشور توجهی خاص به آن دارند. این امید را خودمان باید بیافرینیم وگرنه کسی آن را به ما هدیه نمی کند.

کمبود شرکت کنندگان در گروه سنی ج دلواپس کننده است
آذین موحد در ادامه گفت: ما علی رغم تلاش مان هنوز نتوانسته ایم جایگاه موسیقی را در جامعه تثبیت کنیم. ارجاع تان می دهم به اینکه آیا در گروه سنی الف تعداد شرکت کنندگان زیاد هست، آیا در گروه سنی ب کمتر می شود و آیا در گروه سنی ج در بسیاری از سازها شرکت کننده نداریم. در گروه سنی الف چون خانواده ها پشتیبانی ارزش می کنند حضور پررنگ تر است ولی به مرور در گروه سنی ب کمتر و در گروه سنی ج ناپدید می شوند. در حوزه تخصصی خود من، موسیقی کلاسیک که فاجعه هست. گروه سنی ب و ج حضور ندارند و این به نظر من یک نگرانی هست. این همه دانشجو و فارغ التحصیل موسیقی کجا هستند؟! جای آن ها در این جشنواره است و من از شما اصحاب رسانه تقاضا می کنم این عنوان را به نحوی شیرین و قابل فهم بررسی کنید.

علیزاده نیز در این مورد تصریح کرد: در سنین بالاتر این مسئله وجود دارد که برایشان سخت است که شرکت کنند و برنده نشوند! یعنی به عنوان مثال هنگامی که در گروه سنی الف بوده اند شرکت کرده اند و کسب رتبه کرده اند و گمان می کنند در گروه سنی ج هم اگر شرکت کنند باید موفق می شوند. ماجرا این است که در گروه سنی ج خیلی از این ها تدریس می کنند و حرفه ای اند و برایشان سخت است که به عنوان مثال شرکت کنند و رتبه ای کسب نکنند. به نظرم بهتر است این رده سنی جدا و در قالب جشنواره ای دانشجویی برگزار شود.

می خواهند بخش نواحی را قیچی کنند!
حمیدرضا اردلان در ادامه گفت: صحبت ام را با یک ابراز نگرانی شروع می کنم. یکی از شاخصه های این جشنواره ملی بودن آن است و این ملی بودن باور شده است هست. یعنی هنگامی که می گوییم جشنواره، ملی است شرکت کنندگان، پدر و مادرشان و رسانه ها این را باور کرده اند. اگر هر بخش از این جشنواره جدا شود و به جای دیگری برود این جشنواره فورا وجه ملی بودنش را از دست می دهد. بخش نواحی و مقامی در کنار موسیقی کلاسیک و در کنار موسیقی دستگاهی صفت ملی بودن را می سازد. جسته و گریخته شنیده ام قرار است یک قیچی بیاورند و بخش نواحی را جدا کنند که مصرانه تقاضا می کنم این کار را نکنند.

اردلان ادامه داد: در مورد آن چه زن دکتر موحد گفتند یکی از دلایلش این است که ما دبیرخانه دائمی نداریم. این که یک سازمانی باشد که ارتباط داورها و شرکت کنندگان را حفظ کند. چون سن که اوج می رود به مرور وقت انگیزه ها از بین می رود. نگرانی دیگرم این است که بعضی از سازها تعداد شرکت کنندگانش زیاد است و بعضی هیچ شرکت کننده ای ندارد و ما دلواپس سازهایی هستیم که هیچ شرکت کننده ای ندارند.

در جشنواره ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت
در ادامه هومان اسعدی در جواب پرسش یکی از خبرنگاران که از حضور بانوان در بخش آواز پرسید، گفت: در فراخوان در هیچ بخشی ذکر نشده است که منعی جهت آواز بانوان وجود دارد. اگر تعداد به حد نصاب برسد، استادان موسیقی بانوان می توانند خودشان هیئت داوران تشکیل دهند و آثار را در سالنی جدا با حضور بانوان بررسی کنند ولی هیچ اثری ارسال نشده است.

حسین علیزاده نیز تصریح کرد: دوست دارم این را آشکار بگویم که در حال حاضر تعداد خوانندگان زن که موسیقی ایرانی را باکیفیت خوب اجرا می کنند از مردها زیاد هست، منتها چون امکان حضور روی صحنه برایشان نیست صحنه به دست مردها سپرده شده است هست. هنر موسیقی جزو مقدسات من است و تن به این کار نخواهم داد و در جشنواره ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند حضور نخواهم داشت. اگر شما بگویید ما ۱۰ خواننده خوب مرد داریم من ۱۰۰ خواننده خوب زن به شما معرفی می کنم. من می دانم خیلی از خوانندگان زن هستند که هیچ وقت در کنسرت های خانمانه شرکت نکرده اند. ما این قوانین را وضع نکرده ایم و به آن تن نمی دهیم.

مشکل بودجه نداریم
علی ثابت نیا نیز در مورد بودجه جشنواره گفت: جای نگرانی نیست و با اینکه پرسشها زیادی گریبان گیر فضای فرهنگی و هنری کشور است ولی جشنواره ملی موسیقی جوان مستثناست.

در جشنواره‌ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت / حسین علیزاده

واژه های کلیدی: موسیقی | جشنواره | جشنواره | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs