کار – شغل حوادث قانون مرکزی موتورسیکلت

کار – شغل: حوادث قانون مرکزی موتورسیکلت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/ موا

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبحگاه امروز در نشست خبری خود اعلام کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده است وزیران خارجه فرانسه و انگلیس تا قبل از آخر سال میلادی

سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/ موا

قاسمی: سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/مواضع رییس جمهور فرانسه دقیق نیست

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبحگاه امروز در نشست خبری خود اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده است وزیران خارجه فرانسه و انگلیس تا قبل از آخر سال میلادی جاری به پایتخت کشور عزیزمان ایران سفر خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در ابتدای نشست خبری خود با ابراز تاسف از وقوع زلزله در کشور عزیزمان ایران و عراق با مجروحان و خانواده های جان باختگان این اتفاق ابراز همدردی کرد.

سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/ موا

سفر وزیر خارجه انگلیس تا آخر 2017 انجام می شود

سفر مکرون به پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه به پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام می شود

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد سفر وزیر خارجه انگلیس به پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: سفر وزیر خارجه انگلیس در دستور کار روابط دو کشور است و وقت آن در حال تنظیم و بررسی است و طبق برنامه ریزی های انجام شده است تا قبل از انتهای امسال میلادی انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبحگاه امروز در نشست خبری خود اعلام کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده است وزیران خارجه فرانسه و انگلیس تا قبل از آخر سال میلادی

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر مکرون رییس جمهور فرانسه به پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین بیانات اخیر او در مورد فعالیت موشکی ایران، اظهار کرد: سفر آقای مکرون به پایتخت کشور عزیزمان ایران در دستور کار دو کشور واقع شده است است و تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نیست.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: احتمالا این سفر بعد از انجام سفر وزیر خارجه فرانسه به کشور عزیزمان ایران انجام خواهد شد.

موضع گیری های رییس جمهور فرانسه دقیق نیست

سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/ موا

وی همچنین موضع گیری های رییس جمهور فرانسه را دقیق ندانست و گفت: ما خواستار این هستیم که آنها با درایت بیشتری به پرسشها منطقه توجه کنند و به این عنوان دقت کنند که بعضی بدخواهان می خواهند روابط کشور عزیزمان ایران با اروپا را تحت تاثیر قرار دهند.

قاسمی اظهار کرد: سفر آتی مقامات فرانسوی به پایتخت کشور عزیزمان ایران می تواند در کاستن بعضی از اختلافات در مورد بعضی از زمینه ها موثر باشد و قطعا در این سفرها در مورد پرسشها متفاوت دوجانبه، منطقه ای و بین المللی صحبت خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبحگاه امروز در نشست خبری خود اعلام کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده است وزیران خارجه فرانسه و انگلیس تا قبل از آخر سال میلادی

وی گفت: تاریخ سفر وزیر خارجه فرانسه نیز روشن و تقریبا نهایی شده است و طی هفته های آینده این سفر انجام خواهد شد.

سفر هیات اقتصادی اتحادیه اروپا هیچ ارتباطی به تاسیس دفتر اتحادیه در کشور عزیزمان ایران ندارد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری که مدعی بود آقای جهانگیری در دیدار با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا اعلام کرده که کشور عزیزمان ایران با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در پایتخت کشور عزیزمان ایران موافقت کرده هست، بیان کرد: من چنین خبری را از قول معاون آقای رییس جمهور نشنیدم.

سفر جانسون به پایتخت کشور عزیزمان ایران ربطی به سخنانش راجع به زاغری ندارد/ موا

وی افزود: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در کشور عزیزمان ایران از مدت ها پیش مطرح شده است بود و مدتی است که در دستور کار دستگاه های ذی ربط قرار دارد. هر موقع اجماع مورد نیاز و پروسه مقدماتی کار فراهم شود ما در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

قاسمی همچنین به خبر بعضی از رسانه ها مبنی بر مرتبط بودن سفر هیات اقتصادی اتحادیه اروپا با تاسیس دفتر این اتحادیه در پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و گفت: آنچه که در بعضی از رسانه ها در این زمینه مطرح شد خبر غلطی بود و هیچ ارتباطی بین سفر هیات اقتصادی اتحادیه اروپا به کشور عزیزمان ایران و عنوان تاسیس دفتر این اتحادیه در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد. اتحادیه اروپا از چندی قبل از ما درخواست کرد که دفتری را در کشور عزیزمان ایران تاسیس کند و همان طور که بارها گفته ام این عنوان در دستور کار است و هر موقع اجماع مورد نیاز در این زمینه صورت گیرد و پروسه مقدماتی کار فراهم شود ما در این زمینه اطلاع رسانی می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بعضی از اخبار انتشار یافته مبنی بر مذاکره کشور عزیزمان ایران با دیگر کشورها در ارتباط با فعالیت های موشکی کشور، اظهار کرد: ما بارها اعلام کرده ایم که در مورد مباحث موشکی و عنوان دفاعی کشور عزیزمان ایران با هیچ کشور و هیچ فردی گفت وگو نخواهیم داشت.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران پرسشها دفاعی خود را دنبال می کند و سیاست های خود را در این زمینه دارد، گفت: توقع این هست، کسانی که تولیدکننده و صادرکننده سلاح به منطقه ما هستند و در این ارتباط قراردادهای کلان می بندند و با این تسلیحات به ایجاد جنگ در خشونت در منطقه منجر می شوند پاسخگوی این کارها خود باشند و طبیعی است زمانی فرا خواهد رسید که آنها باید در این ارتباط پاسخگو باشند.

اقدام عربستان در تشکیل جلسه فوق العاده اتحادیه عرب راجع به کشور عزیزمان ایران عنوان جدیدی نیست

قاسمی در مورد درخواست عربستان از اتحادیه عرب مبنی بر تشکیل جلسه فوق العاده در قاهره در ارتباط با عنوان ایران، “این کارها را از جانب عربستان عنوان جدیدی ندانست” و با اشاره به مجموعه پرسشها داخلی و منطقه ای که عربستان با آن روبروست، گفت: این کشور به علت این سرخوردگی ها و شکست های پی در پی تلاش می کند که اقدام به فرافکنی کند و یک اجماع سازی علیه کشور عزیزمان ایران رقم بزند ولی تحولات یک سال گذشته در منطقه نشان می دهد که عربستان در این زمینه موفق نبوده و به آنچه که مدنظرش بوده دست پیدا نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فکر می کنم اجلاس آتی نیز نتیجه مطلوبی جهت عربستان نخواهد داشت آیا که کشورها هر کدام بر اساس منافع و نظر های خود عمل می کنند و در همین چارچوب نشانه گذاری هایشان را انجام می دهند.

موضوع ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در کشور عزیزمان ایران می تـواند از تصمیمات شورای عالی امنیت ملی باشد

معاون ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیاز به مصوبه شورای عالی امنیت ملی دارد یا نه؟ اظهار کرد: اقداماتی که در مباحث کلان می تواند مطرح باشد علاوه بر وزارت خارجه، دستگاه های ذی ربط نیز نظرات خود را در ارتباط با آن اعلام می کنند و تصمیمات در یک اجماع و تصمیم گیری کلان رخ می دهد و بحث دفتر اتحادیه اروپا در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز می تواند در این چارچوب مطرح و مورد ارزیابی واقع شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با شدت یافتن بحران در شبه جزیره کره و نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط، گفت: ما علاقه مندیم که صلح، ثبات و امنیت در شبه جزیره برقرار شود و از هر اقدامی که به زیاد کردن تنش در این منطقه منجر شود ابراز نگرانی می کنیم.

قاسمی افزود: به طرف های درگیر توصیه به خویشتنداری و سعه صدر داریم و از آنها می خواهیم که در فرآیند گفت وگو و مشورت کار را دنبال کنند. ما فکر می کنیم بخش عمده ای از دنیا از جمله آن منطقه، دیگر بیش از این تحمل بحران و درگیری را ندارد و در صورت بروز تنش آثار تخریبی این عنوان جهت همه خواهد بود.

وی در ادامه نشست با خبرنگاران در پاسخ به پرسش در مورد بیانات جواد لاریجانی مبنی بر اهداف اتحادیه اروپا از تاسیس دفتر در کشور عزیزمان ایران از جمله تلاش آنها جهت حمایت از همجنس گرایان و کسانی که آنها را حامیان فتنه خوانده هست، اظهار کرد: همان طور که پیش از این گفتم بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در کشور عزیزمان ایران در دست بررسی است و کسی صحبت از تاسیس یا انجام شدن آن نکرده هست، عنوان در حال بررسی است و تمام جوانب آن به طور قطع بررسی می شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: دوستان نظر خود را دارند و نظرات ارزش می تواند محترم باشد و من عموما علاقه مند نیستم که در مورد نظرات دیگران ورود پیدا کنم و صحبتی داشته باشم.

از نامه نگاری مسعود بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم

قاسمی در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر اینکه گویی آقای مسعود بارزانی اخیرا نامه نگاری هایی را با مقامات ایرانی و ترکیه ای انجام داده و درخواست گفت وگو داشته هست، گفت: من در مورد نامه نگاری های آقای بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از مقامات ایرانی و ترکیه ای خواسته که با مقامات این منطقه وارد گفت وگو و مشورت شوند تا روابط به حالت قبل باز گردد، گفت: همان طور که ما بارها گفته ایم نوع نگاه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به اقلیم با نوع نگاه دولت مرکزی عراق در این زمینه هماهنگ است و ما هر آنچه را که مطابق با سیاست های کلان عراق باشد دنبال می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما همواره و اکنون نیز روابط عاطفی، دوستانه و خوبی با مردم اقلیم کردستان و اکراد داشته و خواهیم داشت و ان شاءالله این روابط ادامه پیدا می کند و این عنوان با سیاست ها و کارها نابجای بعضی از سیاستمداران اقلیم تفاوت دارد و ما روابط مردمی خود را با مردم این منطقه خواهیم داشت.

قاسمی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اخیرا شاهد این هستیم که مقامات صهیونیستی تلاش می کنند روابط خود را با کشورهای پیرامونی کشور عزیزمان ایران گسترش دهند از جمله اینکه اخیرا رفت و آمدی بین مقامات این رژیم و ارمنستان صورت گرفته، نظر کشور عزیزمان ایران در مورد این عنوان چیست؟ اظهار کرد: هر آمد و شدی الزاما به معنای نزدیک شدن روابط نیست. ما روابط خوبی با ارمنستان داریم و به تازگی نیز هیات هایی بین دو کشور تبادل شده است هست. ارمنستان سیاست های خود را دنبال می کند و ما درصدد نیستیم که چیزی را به کشوری تحمیل کنیم یا در امور داخلی کشوری دخالت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: البته با شناختی که از رژیم صهیونیستی داریم مطمئن هستیم که این نوع رفتارها و حرکات آنها جهت کمک به توسعه، ثبات و امنیت منطقه انجام نمی گیرد و ما قطعا با شک و گمان به این رفتارها نگاه می کنیم و به دوستان خود نیز در این ارتباط توصیه هایی ی کنیم گرچه آنها آگاهی ها مورد نیاز را دارند.

وی ادامه داد: ما به دوستان خود توصیه می کنیم که دقت بیشتری به واکنش‌ها صهیونیست ها در منطقه قفقاز داشته باشند و امیدواریم که دوستان در مسیر درستی حرکت کنند و احتیاط های مورد نیاز را داشته باشند. در موقع لزوم با توجه به نوع روابط مان با کشورهای همسایه نظر های خود را از طرق متفاوت به آنها انتقال یافته می کنیم.

قاسمی در مورد مناسبات کشور عزیزمان ایران با اتحادیه اروپا از جمله سفر اخیر کمیسیونر کشاورزی این اتحادیه به تهران، گفت: ما مناسبات خوبی با اتحادیه اروپا داریم و زمینه های زیادی جهت همکاری بین ما و اتحادیه اروپا در ارتباط با پرسشها متفاوت از جمله پرسشها منطقه ای، بین المللی، برجام، همکاری های اقتصادی و … وجود دارد و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند.

هنوز بعضی از پرسشها در مورد اوضاع حساب بانکی ایرانی های مقیم چین باقی است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اوضاع حساب بانکی تعدادی از روسای ایرانی مقیم چین و ایجاد مشکلاتی جهت حساب های بانکی آنها، گفت: مذاکرات و گفت وگوها در سطح سیاسی و بانکی با مقامات چینی ادامه دارد تا این مسئله برطرف شود و تا آنجا که اطلاع دارم هنوز بعضی از پرسشها باقی است و تلاش های ما نیز همچنان ادامه دارد تا این معضل و مسئله جهت دانشجویان و شرکت های ایرانی برطرف شود.

قاسمی همچنین در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر اینکه حساب بعضی از تجار ایرانی در بعضی از بانک های اماراتی دچار مسئله شده است و این حساب ها بعضا مسدود شده است اند نیز گفت: در مورد عنوان امارات خبر دقیقی ندارم. ظرف دیروز و امروز در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … مطالبی را در این ارتباط دیدم ولی همان طور که گفتم خبر دقیقی از آن ندارم، بنا بر این اظهارنظری نیز در مورد آن نمی کنم و این عنوان نیاز به بررسی بیشتری دارد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: فکر نمی کنم که در امارات بحث جدی در این ارتباط وجود داشته باشد و ممکن است یک بانک یا تعداد محدودی از بانک ها پرسشها مربوط به خود را داشته باشند. با توجه به حجم حضور قابل توجه ایرانیان در آن منطقه نباید به سمت پرسشها بیشتری در ارتباط با تعامل با بانک های آنجا حرکت کنیم، فکر می کنیم که حداقل درایت و هوشمندی در این حوزه در آنجا وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد بیانات بعضی از مقامات کشورهای منطقه مبنی بر دخالت کشور عزیزمان ایران در امور داخلی بعضی از کشورهای عربی، تاکید کرد: ما هیچ دخالتی در امور کشورهای منطقه و عربی نداریم. این سیاست اصولی ماست و این ادعاها از سوی بعضی از کشورها ناشی از شکست های پی در پی آنها در پرسشها داخلی و منطقه ای ارزش هست. آنها جهت جبران این شکست ها و حفظ آبرویشان اقدام با فرافکنی و زدن اتهامات نادرست به دیگران می کنند. کشور عزیزمان ایران بر اساس سیاست های مشخص منطقه ای و جهانی خود عمل می کند.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برجام، گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که پرونده برجام جهت ما آخر یافته و مختومه است و در مورد کاستن یا افزودن چیزی به آن با هیچ کشوری صحبت نمی کنیم. دیگران نیز بر این امر واقف هستند که برجام پابرجا خواهد بود و نمی توانند آن را تضعیف کنند، مگر با تخطی کردن از تعهدات خود و کم کردن آثار مثبت برجام جهت ایران.

وی با بیان اینکه قطعا معاندان در برنامه ها و اهداف خود با شکست مواجه می شوند، در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: ما با کشورهای همسایه و پیرامونی خود به صورت مرتب در حال مشورت و تبادل نظر هستیم و از طریق کانال های دیپلماتیک از مواضع یکدیگر آگاه می شویم و با یکدیگر تبادل نظر می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد بیانات بعضی از رسانه ها مبنی بر مرتبط دانستن کشور عزیزمان ایران به حمله موشکی انصارالله یمن به عربستان و فضاسازی هایی که در این زمینه علیه کشور عزیزمان ایران صورت گرفت، تصریح کرد: رسانه ها سخنان خود را مطرح می کنند و تبلیغات خود را بر اساس نوع وابستگی هایی که دارند به پیش می برند.

ایران هیچ سلاحی به یمن ارسال نمی کند و اصلا امکان ارسال آن را ندارد

وی با بیان اینکه این فضاسازی ها راه به جایی نمی برد، تاکید کرد: کشور عزیزمان ایران دخالتی در عنوان یمن ندارد و ما هیچ نوع سلاحی را به یمن ارسال و صادر نمی کنیم و اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد. ما حتی نمی توانیم مواد غذایی به این کشور صادر کنیم. به نظر می رسد آنچه که در یمن مورد استفاده قرار می گیرد سلاح های قبلی است که در پادگان های یمن وجود دارد و یمنی ها توانسته اند زیر فشارهای بمباران عربستانی ها جهت دفاع از خود تا حدی این موشک ها و تسلیحات را تکامل و ارتقا دهند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران در این زمینه هیچ نقشی نداشته و ما هیچ گونه اتهامی را در این زمینه نمی پذیریم، ادامه داد: این فضاسازی ها در قالب فشارهای سیاسی و جنگ روانی که از سوی معاندان کشور عزیزمان ایران در منطقه صورت می گیرد انجام می شود و آنها در تلاش هستند با این فضاسازی ها بر روی فجایعی که در یمن انجام داده اند سرپوش بگذارند.

درباره مواضع ضد ایرانی سعد حریری در روزهای آینده صحبت می کنم

وی در پاسخ به سوالی در مورد بیانات ضدایرانی شب گذشته سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان، گفت: تا آنجا که شنیده ام رییس جمهور لبنان خواسته بودند که سخنان ایشان از شبکه های لبنان پخش نشود، آیا که ایشان مطمئن نبودند که آقای حریری اوضاع ارزش در عربستان چگونه است و تحت چه شرایطی قرار است صحبت کنند.

آقای ولایتی و حریری ملاقات مثبت و صمیمی با یکدیگر داشتند

قاسمی ادامه داد: من در مورد مباحث ضدایرانی که به وسیله ایشان مطرح شده است اظهارنظری نمی کنم و این عنوان را به روزهای آینده واگذار می کنم. کشور عزیزمان ایران ارتباطات خوبی با احزاب، گروه ها، دولت لبنان و خود آقای سعدالحریری داشته و روز قبل استعفا، آقای حریری و آقای ولایتی با یکدیگر ملاقات مثبت و صمیمی داشتند و در مورد همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر سفر وزیر خارجه به کوبا و ارتباط آن با سفر آتی آقای روحانی به کشور آذربایجان، اظهار کرد: ان شاءالله در آینده در این ارتباط صحبت می کنم و من از این عنوان اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: رییس جمهور آذربایجان حدود دو هفته پیش به پایتخت کشور عزیزمان ایران سفر کردند و با مقام معظم رهبری و آقای روحانی دیدار داشتند. تماس ها و مشورت های خوبی بین مقامات دو کشور وجود دارد و این ارتباطات ادامه خواهد داشت.

قاسمی در مورد ایجاد تغییرات ساختاری در وزارت خارجه و اینکه این تغییرات قرار بود تا آبان ماه اعمال شود و اینکه گفته شده است آقای روانچی قرار است از وزارت خارجه به ریاست جمهوری بروند، گفت: ایجاد این تغییرات ساختاری در دستور کار وزارت خارجه است و اگر همه چیز قرار بود در درون خود وزارت خارجه حل و فصل شود سریعتر وظیفه این ساختار مشخص می شد و کارها مورد نیاز اتفاق می افتاد. همان طور که پیش از این گفته ایم مراحل بخشی از این ساختار در حال طی شدن در شرکت امور استخدامی هست. آنها نظرات خود را داشتند و ما طی جلساتی تلاش کردیم که این نظرات را به یکدیگر نزدیک کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما تلاش خواهیم کرد آنچه را که آینده نگری شده است بود محقق شود ولی آنچه که در رسانه ها در مورد بعضی از افراد در این زمینه مطرح می شود گمانه زنی است و دقیق نیست.

وی ادامه داد: در مورد بعضی از آنچه که در رسانه ها مطرح شده است صحبت هایی وجود داشته، انجام شده است و انجام می شود ولی هنوز قطعی نیست و باید جهت قطعی شدن آن منتظر اخبار رسمی از سوی وزارت خارجه و ارگان های دیگری که ممکن است در این زمینه مرتبط باشند باشیم و هر آنچه که تا کنون مطرح شده است در حد صحبت است و به قطعیت نرسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه سخنان خود با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آماری از تعداد زائرانی که احتمالا بدون دریافت روادید به عراق سفر کردند و در جریان این سفر با مسئله روبرو شده است اند دارید یا نه؟ گفت: اوضاع امسال نسبت به سال گذشته از اوضاع مطلوب تری برخوردار بود و با اطلاع رسانی هایی که انجام شد و شرایط سهل تری که جهت صدور ویزا ایجاد شد، ما با پرسشها کمتری روبرو بودیم و اگر اندک شماری از زائران بدون دریافت ویزا از مرز خارج و احیانا دچار مسئله شده است اند من اطلاعی در مورد آن ندارم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که بعضی از رسانه ها مطرح کردند که سفر وزیر خارجه انگلیس به پایتخت کشور عزیزمان ایران مربوط به پرونده نازنین زاغری و اظهاراتی است که او در مورد پرونده او مطرح کرده است؟ اظهار کرد: عنوان زن زاغری یک بحث قضایی هست. پرونده ایشان در اختیار سیستم قضایی کشور هست. ایشان محکومیتی را دریافت کرده اند و در حال حاضر در حال طی کردن مراحل آن هستند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که سفر وزیر خارجه انگلیس به پایتخت کشور عزیزمان ایران موضوعی است که از قبل مطرح شده است و ربطی به بیانات اخیر جانسون در مورد پرونده نازنین زاغری و انتقاداتی که در داخل انگلستان نسبت به او شده، ندارد، خاطر نشان کرد: ما طیفی وسیع از پرسشها را با لندن داریم و در سفر وزیر خارجه انگلیس به کشور عزیزمان ایران در مورد پرسشها دو جانبه، منطقه ای، پیرامونی و برجام صحبت و مشورت می کنیم.

وی گفت: آنچه که در رسانه های انگلیس در مورد این سفر مطرح می شود مربوط به پرسشها داخلی انگلستان است و ما خود را درگیر این پرسشها نمی کنیم.

معاون ظریف در مورد نتیجه های سفر وزیر امور خارجه به دو کشور ازبکستان و تاجیکستان در هفته گذشته اظهار کرد: سفر انجام شده است سفری خوب، موفقیت آمیز و به موقعی بود.

قاسمی خاطرنشان کرد: در سفر به ازبکستان آقای ظریف در اجلاس امنیت که در این کشور برگزار شده است بود، صحبت کردند و در آن اجلاس مباحث خوبی در ارتباط با این عنوان و همچنین مبارزه با تروریسم مطرح شد. آقای ظریف همچنین در این سفر دو دیدار مهم با مدیر جمهور ازبکستان و وزیر خارجه این کشور در فضای صمیمانه داشتند. دولت ازبکستان اشتیاق خوبی جهت توسعه همکاری ها با کشور عزیزمان ایران دارد و قرار شد در چند ماه آینده هیات هایی بین دو کشور در حوزه های تخصصی و متفاوت تبادل شود.

وی با اشاره به دعوت مقامات ازبکستانی از آقای روحانی جهت سفر به ازبکستان گفت: حتما در جریان تبادل این هیات ها یکی از دستور کارهای مهم این هیات ها، فراهم کردن زمینه های مورد نیاز جهت سفر آقای روحانی است.

قاسمی ادامه داد: فکر می کنیم در پی این سفر و تبادل هیات های بین دو کشور وارد فضای نوینی از روابط بین دو کشور شویم.

وی همچنین به گفت وگوی ظریف و موگرینی در ازبکستان اشاره کرد و گفت: در این دیدار در مورد مسائلی چون برجام، تحولات خاورمیانه و لبنان و … بحث و گفت وگو شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین به مشورت های وزیر امور خارجه با مقامات تاجیکستانی نیز از جمله وزیر امور خارجه و مدیر جمهور این کشور اشاره کرد و افزود: دیدار آقای ظریف با مدیر جمهور تاجیکستان در یک فضای سازنده و مثبت صورت گرفت و همه پرسشها و مباحث مورد توجه دو کشور با صراحت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، چنانکه می توان گفت یک تفاهم نسبی در خصوص بسیاری از پرسشها بین دو کشور ایجاد شد و قرار شد در ماه های آینده بعضی از تبادلات بین دو کشور انجام شود و سیر جدیدی را در روابط شروع کنیم.

کمیسیون یکسان اقتصادی کشور عزیزمان ایران و تاجیکستان هفته جاری برگزار می شود

وی همچنین با بیان اینکه در هفته جاری کمیسیون یکسان اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد، افزود: در همین چارچوب وزیر نیرو سه شنبه به دوشنبه خواهند رفت تا این کمیسیون برگزار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران که بیش از 90 دقیقه به طول انجامید در پاسخ به این پرسش که روند تعاملاتی که با تاجیکستان شروع شده است ممکن است به دیدار روسای جمهور دو کشور در آینده منجر شود، با تایید این مطلب اظهار کرد: اظهار میل به در بین دو کشور وجود دارد که همکاری هایشان را با توجه به سابقه یکسان تاریخی و فرهنگی ارتقا دهند و سطح مناسبات را به سطح مطلوبی برسانند و این اتفاقات بعد از تبادل هیات ها بین دو کشور انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نقش این وزارتخانه در پیگیری تحولات اخیر در منطقه و همچنین نقش دیگر ارگان های مرتبط در این زمینه، گفت: وزارت خارجه وظیفه ذاتی خود را دنبال می کند و وظیفه ذاتی آن در این ارتباط مشخص و روشن هست. این وزارتخانه بر اساس این وظیفه ذاتی به هر آنچه که در مجموعه خارج از کشور مطرح و پیگیری می شود آگاه است.

قاسمی با بیان اینکه ما در وزارت خارجه همکاری خوبی با ارگان های متفاوت داریم، گفت: وزارت خارجه و ارگان های مرتبط نیز بر اساس وظایف خود امور خارجی را دنبال می کنند و در این ارتباط آنها با وزارت خارجه در تعامل و هماهنگی قرار دارند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه کشور عزیزمان ایران در بازپس گیری شهر رقه به دولت بشار اسد کمک می کند، گفت: ما از ابتدا در جهت مبارزه با تروریسم در کنار دولت سوریه بوده ایم و خواهیم بود و نشانه ما ایجاد ثبات و آرامش در سوریه و پاک سازی این کشور از هر نوع گروه های تروریستی است و در این چارچوب به دولت سوریه کمک می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که طبق بعضی اخبار گویی توافقی بین آمریکا و روسیه در مورد بحث سوریه صورت گرفته است و کشور عزیزمان ایران در جریان این توافق است و این که روسیه در این زمینه اطلاعاتی به کشور عزیزمان ایران داده است یا خیر؟ گفت: در روند تحولات سوریه شاهد مشورت کشورهای متفاوت منطقه ای و فرامنطقه ای هستیم.

حضور آمریکا در سوریه نامشروع است

قاسمی افزود: دولت آمریکا دولتی است که در ایجاد مسئله و بحران در سوریه و تشویق تروریسم در این کشور و مبارزه با دولت قانونی دمشق دخالت داشته و به وسیله دولت سوریه جهت همکاری دعوت نشده هست، بنا بر این حضورش در سوریه نامشروع است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اوضاع روسیه تفاوت دارد و این کشور بنا به درخواست دولت سوریه وارد این کشور شده است هست، ادامه داد: مناسبات کشور عزیزمان ایران با دولت روسیه مثل گذشته در یک فضای سازنده و مشورت مستمر، ممتد و روزانه در جریان هست. در بحث سوریه همکاری ها، هماهنگی ها و تبادل اطلاعات بین کشور عزیزمان ایران و روسیه انجام می شود.

وی ادامه داد: در بعضی از اخبار مطرح شده است که تفاهماتی بین روسیه و آمریکا ایجاد شده است هست. باید صبر کرد و شاید بعد از گذشت وقت بتوان شرح بیشتری را از این عنوان به صورت علنی مطرح کرد ولی در حال حاضر ما به این عنوان بیش از این ورود نمی کنیم.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرضیه هایی وجود دارد که احتمالا عربستان دست به کارها جنبش آمیزی علیه لبنان خواهد زد و در صورت چنین موضوعی کشور عزیزمان ایران چه اقدامی انجام می دهد؟ تصریح کرد: بر اساس فرضیه نمی توان به پرسشها ورود کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما همواره تاکید کرده ایم که در امور داخلی دیگران دخالت نمی کنیم، ادامه داد: ما به دوستان لبنانی خود توصیه می کنیم که پرسشها داخلی خود را به عالی ترین نحو ممکن حل کنند و امیدواریم که شرایط در لبنان به سمت پیچیده تر شدن و زیاد کردن اختلافات نرود و این کشور به شرایط قبل از استعفا برگردد و روند قبلی که مدتی بود در لبنان شروع شده است بود ادامه پیدا کند. ما علاقه مند نیستیم که کشورهای پیرامونی مان دچار تنش شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعضی از تحلیل ها مبتنی بر این عنوان است که سعدالحریری در عربستان زندانی شده است و نگاه کشور عزیزمان ایران به پرسشها داخلی لبنان چگونه است؟ خاطرنشان کرد: پرسشها لبنان به خود لبنان مربوط هست. ما در امور داخلی دیگران دخالت نمی کنیم و آنها هستند که تصمیم می گیرند که در چه مسیر و راهی حرکت کنند. باید صبر کرد و دید تحولات آتی در لبنان چگونه پیش می رود.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ما خواهان ثبات در لبنان هستیم و امیدواریم که اوضاع در این کشور در مسیر درستی به راه خود ادامه دهد، در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اگر بخواهیم بعضی تحلیل ها را قبول کنیم شاید بتوان گفت معاندین و بدخواهان لبنان در پیشبرد اهداف خود تاکنون با شکست مواجه شده است اند و به اهداف ارزش دست پیدا نکرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که حضور نظامی کشور عزیزمان ایران در سوریه تا چه موقع خواهد بود؟ گفت: حضور ما در سوریه با درخواست دولت این کشور در جهت مبارزه با تروریسم بوده است و در صورتی که این کشور بتواند بر پرسشها فائق بیاید ما قطعا همچنان روابط دوستانه و راهبردی خود را با این کشور ادامه می دهیم و در حوزه بازسازی این کشور حضور پیدا می کنیم و در آن موقع شکل و نوع همکاری ها متفاوت خواهد بود.

وی بار دیگر در پاسخ به سوالی در مورد تحلیل های متفاوت انتشار یافته در ارتباط با استعفای سعد الحریری نخست وزیر خودمستعفی خوانده لبنان، گفت: ما همواره خواهان ثبات و امنیت در لبنان بوده ایم و خوشبختانه در سال های اخیر با تلاش احزاب و گروه های متفاوت لبنانی این کشور در مسیر درستی قرار گرفته و در جهت بازسازی و سازندگی خود حرکت کرده بود و این روند مورد حمایت کشور عزیزمان ایران است.

امیدواریم سعد الحریری سریعتر به لبنان برگردد

قاسمی با بیان اینکه استعفای حریری یک امر غیرمترقبه، ناگهانی و مشکوک تلقی می شود، اظهار کرد: امیدواریم با توجه به سخنانی که دیشب در مصاحبه خود مطرح کرد هر چه سریعتر به لبنان برگردد.

وی گفت: آنچه که مورد توافق احزاب، گروه های لبنانی و رییس جمهور این کشور قرار بگیرد مورد حمایت ما نیز خواهد بود و از هرگونه عاملی که به ثبات و امنیت در لبنان یاری کند حمایت خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در مورد تحولات رخ داده در لبنان تحلیل های زیادی وجود دارد، ادامه داد: باید صبر کرد، آیا که شاید گذر وقت یاری کند که واقعیت قضیه مشخص شود. آنچه که صورت گرفت یک اقدام عجیب و بی نظیر بود که نخست وزیر یک کشور در یک گفت وگوی تلویزیونی از کشوری ثالث استعفای خود را مطرح کند.

قاسمی گفت: شاید صحبت های دیشب آقای حریری یک کورسو و نور امیدی باشد که وی به لبنان برگردد و تلاش کند که اوضاع در لبنان به شرایط قبلی باز گردد و به آرامش در این کشور کمک کند.

واژه های کلیدی: ایران | لبنان | ایرانی | ایرانی | ایرانیان | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs